Fundacja Społeczno-Gospodarcza OSCAR we współpracy z Przedszkolem Samorządowym nr 5 im. Krasnala Hałabały w Tomaszowie Lubelskim od 1 września 2014 r. realizuje projekt „Mały Przedsiębiorca” współfinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie „Czajnia” ODL w Tomaszowie Lubelskim.
Podstawowym założeniem projektu jest zaznajomienie Najmłodszych z zagadnieniami ekonomii oraz oszczędzania. Pomocne w osiągnięciu założeń projektowych mają być wizyty najmłodszych u przedsiębiorców działających na lokalnym rynku w różnorodnych branżach. W trakcie kolejnych miesięcy realizacji projektu Przedszkolaki odwiedziły m. in. FPHU KRAWPAK Stanisław Krawczyk. Tym co najbardziej zainteresowało Przedszkolaki była produkcja ciasteczek pieczonych tradycyjnym domowym sposobem. Ponadto dzieciaki mogły same spróbować swoich sił w cukiernictwie, ponieważ dzięki uprzejmości właścicieli miały okazję upiec ciasteczka, a następnie je przyozdobić według własnego pomysłu. Najmłodsi przybyli również z wizytą do „Krainy Zabawy”, w trakcie której mogły się przekonać, że prowadzenie działalności gospodarczej wcale nie musi być nudne i może łączyć się z zabawą i przyjemnością. Przedszkolaki miały także okazję odwiedzić Pracownię Reklamy Adama Syrtów. W biurze projektowym miały możliwość zapoznać się z projektowaniem reklamy, obejrzały także proces drukowania reklam wielkoformatowych. Miały okazję sprawdzić jakie materiały wykorzystywane są do produkcji reklam, taaltkie jak np. blacha, plastik, odpowiedni papier.
Oprócz wizyt u lokalnych przedsiębiorców w ramach projektu „Mały Przedsiębiorca” zorganizowano także konkurs pn. „Mój wymarzony pieniążek”. Przedszkolaki przygotowywały prace plastyczne w technice dowolnej, a Komisja Konkursowa miała nie lada orzech do zgryzienia, które prace nagrodzić. Ostatecznie z każdej z grup przedszkolnych wyłoniono pięciu zwycięzców, którzy na uroczystym wręczeniu nagród z udziałem Skarbnika UM Panem Grzegorzem Leńczuk otrzymali nagrody w postaci pamiątkowych dyplomów i skarbonek. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali słodkie niespodzianki w postaci smakowitych „banknotów”.
W trakcie realizacji projektu zorganizowano także dwa kiermasze: Kiermasz Jesienny oraz Kiermasz Świąteczny, w trakcie których rodzice, dziadkowie, opiekunowie mogli zakupić m. in. własnoręcznie przygotowane przez Przedszkolaki ciasteczka, pierniczki, ryżowe szyszki, owocowe szaszłyki, własnoręcznie wyciskane soki: jabłkowy, marchwiowy, pomarańczowy, jak również prace plastyczne wykonane obejmujące m. in. świąteczne stroiki, bombki, kartki świąteczne. Kiermasze cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników, którzy hojnie wynagrodzili każdą z grup za trud włożony w przygotowanie kiermaszu. Z pewnością jest to zasługa także talentu marketingowego Najmłodszych, którzy aktywnie zachęcali do zakupu kiermaszowych produktów. Z uwagi na to, iż nie było z góry ustalonych cen każdy uczestnik kiermaszu sam decydował ile złotóweczek wrzuci do skarbonki. Przedszkolaki same zdecydują na co przeznaczą zarobione pieniążki. Dzięki temu Najmłodsi zapoznają się z dobrymi praktykami w zakresie racjonalnego planowania wydatków oraz oszczędzania.
„Mały Przedsiębiorca” to projekt kierowany nie tylko do Najmłodszych, ale również do rodziców i członków lokalnej społeczności. Zagadnienia ekonomii, oszczędzania i organizowania budżetu domowego były bowiem przedmiotem warsztatów Edukacji Finansowej. W ramach przeprowadzonych zajęć podjęto próbę zdefiniowania zagadnienia „budżetu domowego”; omówiono najczęstsze przeszkody w planowaniu budżetu domowego; wskazano podstawowe zasady jego planowania; omówiono także poszczególne elementy, z jakich powinien składać się budżet domowy. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowanie zarówno rodziców, jak i pozostałych członków lokalnej społeczności.