Fundacja Społeczno-Gospodarcza OSCAR razem z Przedszkolem Samorządowym nr 5 im. Krasnala Hałabały w Tomaszowie Lubelskim od 1 września 2014 r. realizuje projekt „Mały Przedsiębiorca” współfinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie „Czajnia” ODL w Tomaszowie Lubelskim.
Podstawowym założeniem projektu jest zaznajomienie Najmłodszych z zagadnieniami ekonomii oraz oszczędzania. Pomocne w osiągnięciu założeń projektowych mają być zajęcia edukacyjne, jak również wizyty najmłodszych u przedsiębiorców działających na lokalnym rynku w różnorodnych branżach m. in. bankowości i finansach, transporcie i spedycji, cukiernictwie. Pierwsza z zaplanowanych wizyt miała miejsce w dniu 19 września 2014 r., podczas której dzieci odwiedziły SKOK Blachnickiego mieszczący się przy ul. Lwowskiej 39 w Tomaszowie Lubelskim. W trakcie wizyty dzieci mogły obejrzeć różne nominały, wysłuchały bajki o Grosiku oraz poznały Królika – bankową maskotkę. Pracownicy banku jednogłośnie orzekli, iż dzieci wykazują niemałą już wiedzę na temat bankowości i finansów. Przedszkolaki bardzo dobrze przygotowały się do wizyty – każde z nich przyniosło własnoręcznie wykonaną pracę plastyczną pod hasłem „Mądrością i pracą ludzie się bogacą”, które to prace zostały następnie wręczone pracownikom banku. Wszystkie prace plastyczne można obejrzeć w siedzibie SKOK Blachnickiego przy ul. Lwowskiej 39 w Tomaszowie Lub. w specjalnie utworzonej na ten cel mini galerii. Z kolei niespodzianką przygotowaną dla Przedszkolaków przez pracowników SKOK Blachnickiego był tort z logo banku oraz upominki w postaci firmowych długopisów, notesików, balonów i lizaków. Ponadto każde z dzieci otrzymało dyplom „Małego Finansisty”. Podczas wizyty nie mogło także zabraknąć pamiątkowych zdjęć.

W dniu 1 października 2014 r. Najmłodsi przybyli z wizytą do Spółki „Leszek i Agata” sp. z o. o. mieszczącej się przy ul. Rolniczej 10 w Tomaszowie Lubelskim, której podstawowym przedmiotem działalności jest transport, spedycja oraz magazynowanie. Przedszkolaki w wieku 4-6 lat miały okazję obejrzeć wnętrze DAFA, a najodważniejsze z dzieci spróbowały swoich sił za kierownicą (rzecz jasna pod czujnym okiem kierowcy i przy wyłączonym silniku). Ponadto zajrzały do chłodni, którą określiły mianem „wielkiej lodziarni” oraz odwiedziły biuro, gdzie na monitorach komputerów mogły podpatrzeć jak wygląda praca spedytorów i logistyków. Dzieci nie do końca dowierzały, iż pracownicy siedzący w biurze są w stanie śledzić na komputerowych mapach trasę przejazdu każdego samochodu. Dopiero po zaprezentowaniu możliwości najnowocześniejszych urządzeń i programów komputerowych udało się je przekonać, że jest to jak najbardziej realne. Cała wizyta była żywiołowa i spontaniczna, a Przedszkolaki w jednej chwili podbiły serca pracowników Spółki. Na pamiątkę tak niezwykłej wizyty na ręce pracowników Spółki zostały złożone przez Przedszkolaków serdeczne podziękowania. Z kolei pracownicy Spółki odwdzięczyli się słodkimi upominkami dla Przedszkolaków. Każde z dzieci otrzymało także pamiątkowy balonik z logo Spółki. Całość wizyty została uwieczniona na fotografiach.
Niebawem kolejne spotkania z lokalnymi Przedsiębiorcami!