Sporty zimowe
Siwa Dolina – perłą narciarstwa biegowego
Od kilku już dobrych lat Tomaszów Lubelski jest określany mianem ośrodka numer jeden sportów zimowych lubelszczyzny. Biegowe trasy narciarskie podmiejskiej Siwej Doliny cieszą się coraz większą popularnością. Ma więc powody do zadowolenia Waldemar Kołcun – trener biegaczy narciarskich MULKS GRUPA OSCAR Tomaszów Lubelski i zarazem wiceprezes Lubelskiego Okręgowego Związku Narciarskiego z siedzibą w Tomaszowie Lubelskim.
Co powoduje, że Siwa Dolina jest coraz bardziej popularna i rozpoznawalna na mapie sportów zimowych naszego kraju?
Powodów, a uściślając walorów jest wiele, ale zwrócę uwagę na te moim zdaniem najważniejsze. Po pierwsze bliskość tras biegowych, są one usytuowane tuż na obrzeżach miasta. Z centrum Tomaszowa na Siwą Dolinę jest niespełna dwa kilometry, a sama Siwa Dolina, jak twierdzą odwiedzający nas goście jest niezwykle piękna i urocza. Ukształtowanie terenu daje nam możliwość wytyczenia tras o bardzo różnej skali trudności, zarówno dla tych bardzo zaawansowanych jak i początkujących, zwłaszcza najmłodszych narciarzy. Są trzy trasy, które mają odpowiednio 1500, 2500 i 5000 metrów. Stale unowocześniamy i inwestujemy w infrastrukturę. Jedna z tras posiada oświetlenie, wkrótce zainstalujemy na kolejnej. Niedawno położyliśmy instalację umożliwiająca ich naśnieżanie. Uniezależnia nas to od warunków pogodowych. Mikroklimat doliny rożciągającej się od Pasiek ma tą niezwykłą zaletę, że ten wytwarzający się ciąg zimnego powietrza powoduje naturalne utrzymywanie się śniegu o kilka tygodni dłużej niż ma to miejsce w innych częściach miasta.
Dzięki narciarzom MULKS GRUPA OSCAR coraz więcej osób w kraju dowiaduje się gdzie leży Tomaszów Lubelski
Zgadza się. Nasz klub jest tego doskanałą wizytówką. Dobre wyniki osiągane przez naszych sportowców na trasach krajowych temu sprzyjają. Sami również również jesteśmy organizatorem imprez o bardzo szerokim krajowym zasięgu. Mam tu na myśli Mistrzostwa Polski Młodzików, które organizujemy już od trzech lat, Ogólnopolski Narciarski Bieg Hetmański w roku bieżącym będzie XXX – jubileuszowym. Na stałe do kalendarza naszych imprez narciarskich weszła rywalizacji biegaczy w cyklu zawodów o Puchar Burmistrza Miasta Wojciecha Żukowskiego. Tutaj chciałbym podkreślić olbrzymie zainteresowanie i wsparcie jakie tej dyscyplinie sportowej udzielają władze samorządowe. Możemy również liczyć na coraz większą pomoc przede wszystkim finansową naszego sponsora tytularnego Grupę Oscar, której właścicielem jest pan Leszek Kapka.
Jako związek narciarski, a w zasadzie jako klub podejmujecie się organizacji imprez biegowych o zasięgu krajowym. To duże wyróżnienie i jednocześnie wyzwanie, a zarazem duże zaufanie narciarskiej centrali.
Tu owocuje nasze długoletnie doswiadczenie przy organizacji tego typy zawodów, o których wspomniałem już wcześniej. Mają na to również wpływ, co nas ogromnie cieszy wyniki osiągane przez nasze zawodniczki w rywalizacji seniorskiej. To są owoce naszej ciężkiej pracy. Magdalena Czusz i Katarzyna Stokfisz są tego przykładem. To nasze wychowanki, które obecnie studiują na AWF Katowice i poważnie liczą się już w rywalizacji na arenie krajowej. Największy sukces osiągnęła przede wszystkim Monika Skinder, która jako młoda zawodniczka zdobyła tytuł mistrzyni Polski w kategorii seniorek, walcząc ze starszymi zawodniczkami. Niewiele zabrakowało by zakwalifikowała się na igrzyska olimpijskie. W ostatnim przedolimpijskim sprawdzianie popełniła techniczny błąd podczas zawodów, który zadecydował o odpadnięciu z rywalizacji o olimpijski paszport.
Czego osobiście życzyłby sobie jak swoim zawodnikom trener i prezes Waldemar Kołcun?
Zdrowia przede wszystkim i prawdziwych zim z obfitością śniegu (śmiech). Dopełnieniem całości będzie oświetlenie wszystkich tras biegowych i zainstalowanie urządzeń naśnieżających – ważne, że w tej kwestii posiadamy już zgodę właściciela terenów – Nadleśnictwa Tomaszów. By za cztery lata w Pekinie na igrzyskach olimpijskich w 2022 roku z orłem na piersi wystapiły zawodniczki i zawodnicy MULKS GRUPA OSCAR Tomaszów Lubelski.
Dziękuję za rozmowę – MiT.