Projekt „Mały Przedsiębiorca” realizowany przez Fundację Społeczno-Gospodarczą OSCAR we współpracy z Przedszkolem Samorządowym nr 5 im. Krasnala Hałabały w Tomaszowie Lubelskim współfinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie „Czajnia” ODL w Tomaszowie Lubelskim dobiegł końca.
Podstawowym założeniem projektu było zaznajomienie Najmłodszych z zagadnieniami ekonomii oraz oszczędzania. Pomocne w osiągnięciu założeń projektowych z pewnością były wizyty Najmłodszych u przedsiębiorców działających na lokalnym rynku w różnorodnych branżach. W trakcie kolejnych miesięcy realizacji projektu Przedszkolaki odwiedziły: SKOK Blachnickiego Oddział w Tomaszowie Lubelskim, przedsiębiorstwo transportowo-spedycyjne „Leszek i Agata” sp. z o. o. Oddział w Tomaszowie Lubelskim, FPHU KRAWPAK Stanisław Krawczyk, „Krainę Zabawy”, Pracownię Reklamy Adam Syrtów, BRICO Marche, Młyn Gospodarczy. Najmłodsi mogli podpatrzeć przedsiębiorców przy pracy oraz obejrzeć ich zakłady produkcyjno-usługowe.
Oprócz wizyt u lokalnych przedsiębiorców w ramach projektu „Mały Przedsiębiorca” zorganizowano także konkursy plastyczne: „Mądrością i pracą ludzie się bogacą” oraz „Mój wymarzony pieniążek”, jak również konkurs „przedsiębiorczych” rymowanek. W trakcie konkursów Przedszkolaki miały okazję przedstawić swoje artystyczne wizje pieniędzy, oszczędzania, planowania zakupów itd.

W trakcie realizacji projektu zorganizowano także dwa kiermasze: Kiermasz Jesienny oraz Kiermasz Świąteczny, w trakcie których rodzice, dziadkowie, opiekunowie mogli zakupić m. in. własnoręcznie przygotowane przez Przedszkolaki słodkie smakołyki, jak również prace plastyczne. Kiermasze cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników, którzy hojnie wynagrodzili każdą z grup za trud włożony w przygotowanie kiermaszu. Z uwagi na to, iż nie było z góry ustalonych cen każdy uczestnik kiermaszu sam decydował ile złotóweczek wrzuci do skarbonki. Przedszkolaki same zdecydują na co przeznaczą zarobione pieniążki.
Mali Przedsiębiorcy mieli także okazję poznać pojęcia z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości dzięki zajęciom edukacyjnym. Poprzez zabawę utrwaliły takie pojęcia jak: „awers”, „rewers”, poznały nominały poszczególnych monet i banknotów. Zostały wprowadzone w zagadnienia zarabiania i wydatkowania pieniędzy oraz ich oszczędzania.
„Mały Przedsiębiorca” to projekt, który był kierowany nie tylko do Najmłodszych, ale również do rodziców i członków lokalnej społeczności. Zagadnienia ekonomii, oszczędzania i organizowania budżetu domowego były bowiem przedmiotem warsztatów Edukacji Finansowej, które cieszyły się dużym zainteresowanie zarówno rodziców, jak i pozostałych członków lokalnej społeczności.
Fundacja Społeczno-Gospodarcza Oscar składa serdeczne podziękowania lokalnym przedsiębiorcom za możliwość wizyt oraz poświęcony Najmłodszym czas, a także rodzicom i opiekunom dzieci oraz kadrze pedagogicznej Przedszkola Samorządowego Nr 5 za wsparcie udzielone w trakcie realizacji projektu. Wierzymy, że Najmłodsi nadal będą kierować się dobrymi praktykami w zakresie racjonalnego planowania wydatków oraz oszczędzania, które poznały w trakcie realizacji projektu „Mały Przedsiębiorca”

Koordynator projektu Herda Natalia
Fundacja OSCAR